Rokas nost no Darba likuma!

9.septembrī J.Stalidzāne piedalījās Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē, kur skatīja Darba likums grozījumus trešajam lasījumam. Lai gan likumprojekta virzība trešajā lasījumā parasti netiek saistīta ar konceptuāliem grozījumiem, šoreiz bija citādi. Atkārtoti ir iesniegti priekšlikumi, kuri otrajā lasījumā jau bija iesniegti, izdebatēti un noraidīti. Par strīdīgajiem jautājumiem Latvijas Brīvo arodbiedrību savienībai un Latvijas Darba devēju konfederācijai (LDDK) bija jāpanāk abpusēja vienošanās, taču šāda vienošanās netika panākta. Saeimas komisijas sēdē piedalījās ļoti daudz LDDK pārstāvju.

 

Galvenais jautājums par kuru notiks diskusijas ir 68.pants, proti, par virsstundu apmaksu. Darba devēji uzskata, ka virsstundu apmaksa 100% apmērā viņiem traucē attīstību un konkurenci ar citām valstīm (Igauniju, Lietuvu). Jāatgādina, ka neto darba samaksa Lietuvā ir lielāka par 13,5%, bet Igaunijā – par 18,5% no Latvijas vidējā. Arī kopējais virsstundu skaits Lietuvā un Igaunijā ir mazāks, tāpēc mēs nevaram tik viennozīmīgi līdzināties saviem kaimiņiem.

 

Deputātes E.Siliņa un I.Bišofa iesniegušas priekšlikumus, kuri satura ziņā atbilst LDDK priekšlikumiem. Klausoties darba devēju argumentos, rodas sajūta, ka visi darba devēji Latvijā nevar attīstīties tikai tāpēc, ka viņiem jāizmanto darbinieki, kuriem ir jāmaksā alga. Ja varētu darbiniekiem vispār nemaksāt, tad uzņēmumi attīstītos vēl veiksmīgāk! Tikai darba devēji ir aizmirsuši, ka vergi nav nekad bijuši tie labākie darba darītāji!

 

Uzņēmuma peļņu rada nevis viens darba devējs, bet gan darbinieki ar savu darbu un viņiem ir tiesības pārdod savu darbu par cienīgu darba samaksu. Darbiniekiem ir nepieciešama stabilitāte, viņam ir jāzina, kad ir jāstrādā un kad ir atpūtas laiks, ko pavadīt kopā ar ģimeni.

 

Komisija nolēma, lai premjere L.Straujuma iesaistās šajā procesā. Arodbiedrības uzskata, ka darbinieku tiesiskā un ekonomiskā situācija Latvijā nedrīkst pasliktināties, jo strādājošo paliek arvien mazāk. No aizbraucējiem, kuri jau kādu laiku strādā Rietumeiropas valstīs, bieži dzirdam, ka viņi paliek tur turpināt strādāt darba devēju attieksmes dēļ un tāpēc, ka viņiem ir skaidri nosacījumi par darba apstākļiem, darba samaksu. Vissliktākais ir tas, ka izņemot „Saskaņas centra” deputātus, visus pārējos interesēja tikai uzņēmēji, bet pārējā tauta nav svarīga.

 

Vēl turpināsies debates arī par 110.pantu, jo darba devēji grib arodbiedrībām atņemt pantu, uz kura pamata mums ir tiesības aizstāvēt savu arodbiedrību biedrus. Arī šis pants nav maināms!

 

LAB „Enerģija” priekšsēdētāja J.Stalidzāne

Vaļņu iela 32, 410.ist., Rīga, LV-1050
Tālrunis: +371 29427898
abolins@energija.lv